Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia - 5 maja 1988 - wernisaż wystawy

Blog Single

Sambud-2 wspiera wystawę „Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988", której wernisaż zaplanowano na 25 kwietnia o godz. 18.00. Wystawa będzie prezentowana od 26 kwietnia 2018 r. do 13 stycznia 2019 r. Jej kuratorem jest Agata Klimek.

Trzydzieści lat temu w nowohuckim kombinacie metalurgicznym, Hucie im. Lenina, wybuchł strajk. Mieszkańcy Krakowa przekazywali sobie informację: „huta stanęła”. W ciągu kilku godzin protest zainicjowany z przyczyn ekonomicznych nabrał charakteru solidarnościowego. Strajk był dowodem na to, że może dojść do zespolenia i współpracy między różnymi grupami.

Obecnie Muzeum PRL-u nawiązuje do tych wydarzeń. Przygotowanie ekspozycji pokazuje współpraca w naszym mieście jest możliwa i to między wieloma grupami. Pewne wartości nadal są aktualne i bliskie nam wszystkim. Wspólną ideę Muzeum PRL-u udało się zrealizować dzięki współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Stowarzyszeniem Sieć Solidarności, Komisją Robotniczą Hutników NSZZ „Solidarność", Fundacją Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski oraz osobami prywatnymi, w tym uczestnikami opisywanych na wystawie wydarzeń, którzy podzielili się swoimi pamiątkami i wspomnieniami, a także naszą firmą i Radą Dzielnicy XVIII Miasta Krakowa.

Dodajmy, że dopełnieniem wystawy będzie cykl wydarzeń towarzyszących, organizowanych przez Muzeum PRL-u przy udziale świadków historii. Szczegóły będą dostępne na stronie www.mprl.pl oraz www.facebook.com/MuzeumPRLuwKrakowie.